Δεύτερη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αλιείας κυπρίνου κατέκτησε η ελληνική ομάδα

15 Οκτωβρίου, 2010

Μόλις στη δεύτερη χρονιά συμμετοχής της η Ελλάδα σε ένα θεσμό 12 χρόνων κατέκτησε την 2η θέση παγκόσμια και την 1η πανευρωπαϊκά ανάμεσα στους καλύτερους αθλητές αλιείας κυπρίνου σε όλο τον κόσμο. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολύ άγχος μέχρι και την λήξη του. Μέσα από τα χέρια μας πραγματικά πήραν την πρώτη θέση οι ΝοτιοΑφρικάνοι 10 λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα, που όπως μας είπε ο ένας εκ των αθλητών, Ν. Πανίδης «Στα τελευταία λεπτά θα κερδίζαμε το χρυσό. Η μάχη ήταν σώμα με σώμα στον Γ τομέα όπου η Νότια Αφρική ανέβηκε πάνω από εμάς πραγματικά ακριβώς στην λήξη του χρόνου ρίχνοντάς μας έτσι στην 2η θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Για λίγα κιλά χάσαμε κι αυτά τα είχαμε, αλλά έσπασε η πετονιά…» είπε μόνο στο ''Ράδιο Πέλλα'' και την εκπομπή ''Πρώτη Γραμμή''. Το πρωτάθλημα διεξήχθη από τις 7 έως τις 12 Οκτωβρίου στη λίμνη της Οξφόρδης ενώ μέρος της ομάδας αποτελούσαν οι Αλέξης Οτουνζίδης και Ντένης Πανίδης που κατάγονται από τα Γιαννιτσά. Ήταν πράγματι ένας άθλος για τα ελληνικά δεδομένα καθώς η Ελλάδα συμμετέχει μόλις για δεύτερη χρονιά και κατέκτησε το αργυρό μεταξύ ''γιγάντων'' που παίρνουν μέρος εδώ και χρόνια, όπως η Αφρική, η Αγγλία, η Γαλλία, Ιταλία που έχουν παράδοση στην αλιεία του κυπρίνου, και τις οποίες συνόδευαν και ισχυροί χορηγοί. Το πρώτο μετάλλιο πήρε η Ν. Αφρική, δεύτερη κατετάγη η Ελλάδα, που στην ουσία είναι και η πρώτη πανευρωπαϊκά και τρίτη η Αγγλία. Στον αγώνα συμμετείχαν συνολικά 20 χώρες, αποτελούμενες από 2 αθλητές έκαστη. Η Ελληνική αποστολή αποτελούνταν συνολικά από 14 άτομα:
Αρχηγός Αποστολής: Βασίλειος Χαρίσης

Αρχηγός Ομάδας: Αθανάσιος Μπουκουβάλας

Υποστήριξη Αθλητών: Ντένης Πανίδης